Městská knihovna Františkovy Lázně
léčebné místo pro duši...

AKCE 2012

 

Akce pořádané Městskou knihovnou Františkovy Lázně v roce 2012

(Fotografie z akcí naleznete v naší fotogalerii)

LEDEN

GALAPÁGY (23. 1. 2012) – poutavé vyprávění nad kouzelnými obrázky Dany Smržové  a Stanislava Hořínka o tajuplných ostrovech, jenž jsou současně peklem i rájem.

TURNAJE ve "stolních hrách" (každá středa v měsíci v dětském oddělení) – Kvarteto, Piškvorky, Bludiště, Šibenice

 

ÚNOR

KARL HUSS (20. 2. 2012) – přednáška paní Marcely Verešové o mistru popravčím města Chebu, lékaři, sběrateli a správci uměleckých muzejních sbírek knížete Metternicha na zámku Kynžvart.

TURNAJE ve "stolních hrách" (každá středa v měsíci v dětském oddělení) -Osmisměrky na čas, Člověče, zasměj se!, Černý Petr, Mikádo

 

BŘEZEN - měsíc čtenářů

Tentokrát byl měsíc březen  ve znamení sladkého života s knihovnou a proto byla v oddělení pro dospělé celý měsíc  připravena káva, čaj a vždy něco sladkého pro každého návštěvníka.

Děti mohly vyrábět záložky a obaly na knihy, poslouchat každý pátek pohádky z gramofonových desek, kreslit knihovnu či paní knihovnici v rámci soutěže a hlavně se mohly na jedno odpoledne stát knihovníkem.

KRÁL ČTENÁŘŮ - vyhlášení a ocenění čtenářů v dospělé i dětské kategorii, jenž měli na svém čtenářském kontě nejvíce výpůjček za rok 2011.

DRAMATICKÁ DÍLNA (14. 3. 2012) - Pátá třída ze Základní školy Františkovy Lázně navštívila knihovnu a díky Bc. Lucii Mecové si prostřednictvím metod dramatické výchovy (zážitků a hry v roli) mohli seznámit s knihou Michael Endeho - Děvčátko Momo a ukradený čas. Dětem byly nabídnuty nejzajmavější okamžiky knihy tak, aby je knihya mohla ještě dále překvapovat .

VÝTVARNÁ SOUTĚŽ PRO ŠD - Pro děti se Školní družiny jsme připravili výtvarnou soutěž, kdy jejich úkolem bylo ilustrovat Pohádku o abecedním pořádku od Petra Nikla. Výsledky a především nádherné ilustrace si přijděte prohlédnout do knihovny.

LICHOŽROUTI(26. 3. 2012) - představení pro všechny z cyklu scénického čtení LiStOVáNí. Knihu Pavla Šruta s ilustracemi Galiny Miklínové LICHOŽROUTI četli Pavel Oubram, Tomáš Drápala a Věra Hollá.

Noc s Andersenem 2012 (30. 3. 2012)-Letošní nocování v knihovně se neslo ve znamení hledání.  Hned na začátku večera se nám totiž ztratil Muminkův tatínek a tak se všech čtrnáct dětí rozhodlo Muminkovi a jeho mamince pomoci a vyrazili na CESTU ZA TATÍNKEM. Cesta byla, jak jinak než, strastí plná, neb bylo třeba splnit záludné úkoly: Vyrobit lucerničku a projí hlubokým močálem, sestavit improvizovaný provazový žebřík a vyšplhat se do zahrady plné sladkostí, hledat cestu podle azimutu, odpovědět 5 těžkých otázek, vylovit rozstříhanou zprávu z potoka či najít ztracené brýle. Nocležníci v tom ale nebyli úplně sami. Pomocnou ruku jim podaly 4 pohádkové postavy  –  Zvířátko, Tulipka, Chlapec se zrzavými vlasy a pan Marabu. Na konec se společnými silami podařilo tatínka najít sedícího na stromě poblíž Františkova pramene. Mohlo se zdát, příběh Muminů končí, ale bylo ještě třeba vyrobit rodince jejich domeček, který jim odnesla povodeň, jenž měl puntíkatý, blankytný a žlutý pokoj.  I tento poslední úkol byl splněn a Muminci se tak měli kam uložit ke spokojenému spánku. A zachránci? Byli odměněni cenami z tomboly a noční hostinou a především zaslouženým spánkem v knihovně.

TURNAJE ve "stolních" hrách (každá středa v měsíci v dětském oddělení)- Skládání slov na čas, Hledání knih, Hravá písmenka, Čtení na rychlost.

 

DUBEN

KOUČINK (19. 4. 2012) přednáška s diskusí s Mgr. Dagmar Halovou o tom co to koučink je a jak ho využít v osobním životě a konečně dotáhnout do konce svá rozhodnutí.

TURNAJE ve "stolních hrách" (každá středa v měsíci v dětském oddělení) – v Čamrdě, v Šipkách, v Kvartetu, v Loupežnících

 

KVĚTEN

POVÍDÁNÍ O NÁRODNÍM DIVADLE (21. 5. 2012) - poutavé vyprávění doc. Ing. Květy Havlíčkové CSc. o historii Národního divadla, o stavbě dudovy, vyhoření i přestavbách, i o jeho interiérech. Vše bylo dobrovázeno zajímavým obrazovým materiálem a vtipnými historkami.

BAMBIRIÁDA pro školní družinu (22. 5. 2012)

HRY BEZ HRANIC - Chodov(26. 5. 2012) - Hry bez hranic aneb knihovnice dětem 2012 proběhl v duchu olympijském a to na sportovním hřišti v Chodově. Na14  šestičlenných družstev čekalo 13 disciplín od pozemního hokeje, gymnastiky, plavání, lyžování, trojboje, vrhu koulí, přes skládání puzzle až k otázkám z historie olympijských her, a poznávání netradičních sportovních předmětů. Konkurence mezi družstvy byla obrovská, nálada bojovná, ale vše proběhlo ve sportovní a čestné atmosféře. Počasí nám dopřálo bezmračnou oblohu a letní teploty. Naše družstvo obsadilo krásné třinácté místo a kromě tašky plné cen, bylo pro naše „Olympioničky“ – Kristýnu Coufalovou, Anetu Chládkovou, Alinu Duminu, Lindu Brousilovou, Veroniku Andrlovou a Nadiu Širšovou den plný zážitků. Příjemným překvapením pro všechny pak na závěr byla návštěva olympijského vítěze z Mexika 1968 Jana Kůrky. Ten s sebou přinesl ukázat svou zlatou medaili, jenž získal ve střelbě z malorážky. Za průběh her moc děkujeme organizátorů a všem neviditelným lidičkám, kteří pomohli letošní ročník Her bez hranic aneb knihovnice dětem uskutečnit.

TURNAJE ve "stolních hrách" (každá středa v měsíci v dětském oddělení) – Skládání puzzlů na čas, Ramses II, Vole lehni, Pexeso, Žížaly

ČERVEN

JEŽÍŠ JAKO HISTORICKÁ POSTAVA (4. 6. 2012)

DEGUSTACE ČAJŮ A BYLIN ANEB ČERSTVÉ ČAJE ZE SIAMU (11. 6. 2012)

PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ NA ČTENÁŘE - (19. 6. 2012) - Tentokrát se naši prvňáčci nalodili na loď, kterou ještě předvyplutím přepadli 3 hrůzunahánějící piráti. Nejprve chtěli nebohé prvňáčky i s paní učitelkou prodat do otroctví, ale nakonec se rozholi, že je využijí jako levnou pracovní sílu. A tak paní učitelka škrábala brambory, děti pádlovaly a drhly podlahu. V tom se objevila v moři lahev se vzkazem a mapou k pokladu. Piráti sice chodili do školy, ale do pirátské školy, tudíž uměli jenom házet hákem, dělat strašidelné grimasy a nebo nadávat. Číst se však nenaučili. Číst naštěstí uměli naši prvňáčci  a pomohli bezradným pirátům rozluštit vzkaz v lahvy a tak mohli společně vykpat poklad. Za to se s nimi piráti o poklad podělili a ještě je za čtenářské umění pasovali na čtenáře.

PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ - SKLANÁ (25. 6. 201) - na žádost knihovny a ZŠ ve Skalné jsme přijeli pomoc pasovat na čtenáře i skalenské prvňáčky.

DO ZEMĚ CEDRŮ (25. 6. 2012) -  přednáška Ing. Petra Bořila o cestě do a po Libanonu.

TURNAJE ve "stolních hrách" (každá středa v měsíci v dětském oddělení) – Piškvorky, Černý Petr, Pétanque

ROZLOUČENÍ SE ŠKOLOU (27. 6. 2012) -Když rozloučení se školním rokem tak pochopitelně nesměly chybět soutěže jako například: skákání v pytli, běh po papíru nebo chůze po kyblíčcích. Celý školní rok děti sbírali  body z různých soutěží a kvízů, takže nesmělo chybět i dlouho očekávané vyhlášení vítěze. V kategorii 1. – 4. třída se na prvním místě umístila Linda Brousilová, na druhém Kateřina Bránická a na třetím Daniel Farkaš. V kategoriri 5. – 9. třída se na prvním místě umístila Věra Matviychuk, na druhém Nguyen Khang (Pavel) a na třetím Dao Yen Linh (Monika). Všem vítězům gratulujeme.

 

ČERVENEC

SRPEN

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ - neznámé, zaniklé, změněné (27. 8. 2012) - povídání s panem Mrg. Jiřím Kohoutem nad starými pohlednicemi Františkových Lázní.

 

ZÁŘÍ

NEPÁL (17. 9. 2012)V pondělí v 18:30 hod. do sálu městské knihovnyvyslechlo na 50 návštěvníků poutavé povídání Ing. Petra Kostnera o Nepálu a životě v něm ze dvou různých úhlů - turismus vs. rozvojová pomoc. Podívali jsme se do nejnavštěvovanějších trekovacích oblastí, kam proudí ročně tisíce turistů z celého světa, a zároveň jsme se dozvěděli o běžném životě Nepálců, kteří žijí tradičním způsobem života v odlehlejších oblastech mimo hlavní turistické trasy. To vše na pozadí dobrodružné cesty, kterou Martina a Petr podnikli na přelomu let 2008 a 2009 v rámci projektu Kouzelný sud, který zorganizovali pod záštitou organizace Namasté Nepál. Představen byl také jejich aktuální projekt, Bambusová škola, jejíž stavba proběhne na podzim letošního roku, kdy se do Nepálu opět vrátí...

 

ŘÍJEN

TÝDEN KNIHOVEN (1. 10. - 5. 10. 2012) Letošní ročník týdne knihoven se nesl ve znamení zdravé výživy, neboť heslo znělo: „Čti, žij zdravě!“. V knihovně na dospělé čtenáře čekal velký výběr knih o zdravé výživě a HŘÍČKA – Zahoď svůj neduh!. Každý, kdo přišel do knihovny s nějakým trápením, měl možnost jej napsat na papír (neboť papír snese vše) a ten pak odhodit do „speciální popelnice“, která neduhy rozemlela a způsobila, že se staly téměř minimální. Na děti čekal literární kvíz, výroba komiksu o zdravém životním stylu a také zábavné herní odpoledne, plné pohybu a knih Buť fit s knihovnou (3. 10. 2012) Zkrátka tentokrát nepřišly ani děti ve školní družině, pro které si knihovnice připravily scénické čtení knihy L. Vaculíka „Petr má medvěda nebo co“. Jejich úkolem pak bylo namalovat ilustrace k té knize. Za nejkrásnější obrázky byly děti odměněny.

PhDr. JIŘINA ŠIKLOVÁ, CSc.  (9. 10. 2012) Bylo nám opět velkou ctí přivítat na půdě knihovny paní PhDr. Jiřinu Šiklovou, CSc., která více než hodinu nadšeně vyprávěla, trpělivě odpovídala na dotazy a diskutovala s návštěvníky, kterých se při této příležitosti sešlo 80.

DEGUSTACE ČAJŮ aneb čajové zajímavosti a rarity (22. 10. 2012) Čtvrté v pořadí setkání nad šálky dobrých čajů bylo tentokrát určeno čajovým zajímavostem a raritám. Ing. Zdeněk Nepustil nás svým poutavým povídáním zavedl do světa málo známých čajů a bylin z různých koutů světa. Překvapením byly nejen chuťové projevy čajů, ale i jejich balení, vůně a tvary. Všem účastníkům bylo opět umožněno představené čaje poznat „na vlastní kůži“ a své favority si zakoupit.

HALLOWEEN pro školku (30. 10. 2012)Lehce strašidelné dopolední setkání s paní Kostrou a paní Dýní, jenž k nám zabloudily z podsvětí, bylo pro všechny děti z mateřské školky zprvu malým překvapením, ale nakonec zjistily, že i strašidla si rády hrají a tak všichni společně vytahovali červy z kostí, skládali puzzle či kouleli lebkou.

HALLOWEENSKÉ ODPOLEDNE (31. 10. 2012) Poslední říjnový den se dětské oddělení knihovny proměnilo na strašidelné království, kde vládly Dýně, Kostra a Stará cikánka. Ač království strašidelné, přesto přineslo dětem spoustu legrace při soutěžích a dobrot, které si děti mohly zakoupit za vysoutěžené dýňové penízky. Jako občerstvení se podával štrúdl z netopýřích křídel, sekaná střeva balená, pražené netopýří mozečky či želé pana Drákuly.

 

LISTOPAD

PAPIŇÁK (19. 11. 2012)- pro nemoc zrušeno a přesunoto na rok 2013

PROSINEC

BESEDA S JANEM OPATŘILEM (5.12.2012) - beseda a autorské čtení s Janem Opatřilem autorem knížek o Kapříku Metlíkovi a jeho kamarádech. Dle přiložených fotografií je zřejmé že všichni třeťáčci se náramně bavili....

POVÍDÁNÍ O NEJEN BETLÉMECH (17.12.2012)- příjemné předvánoční posezení nad cukrovím a velmi milé vyprávění paní Doc. Ing. Květy Havlíčkové CSc. o betlémech, jejich vzniku a nejrůznějších podobách, navodilo všem tu pravou předvánoční atmosféru.


VÁNOČNÍ PŮJČOVÁNÍ
  - 19. 12. 2012 se dětské oddělení ponořilo do vánoční atmosféry. Děti měly možnost si vyzkoušet různé vánoční zvyky (krájení jablíček, pouštění lodiček a házení pantoflem) a hrály se hry s vánoční tématikou, jako např. Lovení kapříků. Pro chytré hlavičky byl připraven vánoční kvíz nebo křížovka, ale na své si přišly i ručně zdatné děti. Vyráběla se Betlémská hvězda. Nakonec děti sehrály divadlo o narození Ježíška.