Městská knihovna Františkovy Lázně
léčebné místo pro duši...

AKCE 2014

Akce pořádané Městskou knihovnou Františkovy Lázně v roce 2014

(Fotografie z akcí naleznete v naší fotogalerii)

LEDEN

PORTUGALSKO - 27.1.  - 18:00  - cestopisné vyprávění Ing. Jindřicha Papeže


ÚNOR

NA SEVER OD SLUNCE - 12. 2. - 19:00  - film

BLÍZKÉ KRAJINY ZÁPADNÍCH ČECH - 18. 2. - 17:30  - beseda s autem knihy Ing. Miroslavem Tréglerem.

Povídání o krajinách blízkých nejen vzdáleností bylo plné krásných fotografií míst, jenž autor rád navštěvuje a poskytlo mnoho inspirace celému až po okraj naplněnému sálu na celoroční výlety pěšky i na kole.


BŘEZEN

Z POPELNICE DO LEDNICE - 12. 3. - 19:00  - film

ASTROLOGIE V DENNÍM ŽIVOTĚ - 19. 3. - 18:00 - přednáška Milana Gelnara

JULIE MEZI SLOVY / JÁ JSEM HLAD - 26. 3. - beseda se spisovatelkou Petrou Dvořákovou pro ZŠ


DUBEN

NOC S ANDERSENEM - 4. 4. - 5. 4. - tradiční noční akce pro děti 

VŠICHNI SPOLU - 9. 4.  19:00 - film


KVĚTEN

KĚTEN BEZ ŠEŘÍKŮ - 6. 5. - 18:00 - beseda  a povídání s PhDr. Vladimírem Bružeňákem nad jeho stejnojmennou knihou o konci 2. světové války na Sokolovsku a v jeho okolí.

HRY BEZ HRANIC 2014 v Habartově - 10. 5. 2014 každoroční meziknihovní soutěž v Karlovarském regionu pro děti. Letos se účastnilo 14 knihoven a naše nemohla mezi nimi chybět. Více zde:

KREV V MOBILECH - 14. 5. - 19:00 - film

BAMBIRIÁDA PRO ŠKOLNÍ DRUŽINU - 20. 5. 2014

 

ČERVEN

DĚTSKÝ DEN v knihovně 2. 6. 2014

PASOVÁNÍ PRVŃÁČKŮ NA ČTENÁŘE 5. 6. 2014 Letošní prvňáčci projevily při pasování na čtenáře velkou dávku odvahy, důvtipu i umění, když se ocitli z čista jasna v pekle. Nejen že se z pekla hravě dostali, protože splnili tři úkoly (naučili líné čerty číst, uhádli hádanku a zazpívali si čertovskou písničku), ale ještě byli Luciperem odměněni. Každý z nich obdržel průkazku do knihovny, aby si mohl číst třeba knížky o čertech, záložku a pekelně dobrou perníkovou medaili.

HAVAJSKÉ OSTROVY - 23. 6.  2014 - cestopisná přednáška Petra Nazarova


ZÁŘÍ

BARVY INDIE -  8. 9. 2014 - cestovatelské přednáška Jana Kubeše

Františkovy Lázně - paměť starých pohlednic - 22. 9 2014- Mgr. Jiří Kohout nás pozval na výlet do minulosti našeho města prostřednictvím své rozzsáhlé sbírky starých pohlednic.


ŘÍJEN

SEDMERO ŘEMESEL  aneb cesta za zlatým dukátkem 4. 10. 2014 - Řemeslné úkoly pro malé i větší v okolí Labutího jezírka. Zábava pro celou rodinu.

Týden knihoven - 6. 10. - 12. 10. 2014 -Celý týden jsme promíjeli pokuty za pozdní vrácení knih.  Noví čtenáři získaly registrace na rok ZDARMA. V oddělení pro dospělé byl připraven zábavný literární kvíz a za správné odpovědi jsme odměňovali krásnou drobnou cenou. Každý den během týdne knihoven byla vyvěšena na webu a facebooku knihovny jedna otázka. Čtenář, který nejrychleji odpověděl správně na všech pět, získal literární odměnu.V dětském oddělení čekaly na malé čtenáře skřítci a jejich hra na schovávanou.

Čtení pro ŠD z knihy Vodníček 8. 10. 2014 

Slavnost EL DÍA DE LOS MUERTOS - 31. 10. 2014  El dia De Los Muertos, neboli Dny mrtvích. To bylo heslo letošních strašidelných hrátek. Jako každý rok, musely i letos splnit děti několik úkolů,  na jejichž konci je čekala sladká odměna. Doslova až na dno si sáhli někteří soutěžící při disciplíně „Lovení mrtvých duší“, která spočívala v lovení jablka ponořeného ve vodě, pouze ústy.  Míru statečnosti prokázaly děti, když hledaly poklad ukrytý v černé „Fujtajbl“ sklenici, ve které mohlo být všechno možné i nemožné, živé i neživé. Následoval neméně obtížný hod hádětem na cíl (v překladu hod kroužku na tyč). Při hledání kostlivců, ukrytých v útrobách dětského oddělení si děti procvičily postřeh.  Poslední disciplínou bylo vyplnění strašidelného kvízu, kde děti zužitkovaly poznatky z textu, který jim při vstupu na strašidelnou párty dala Cathrina, alias paní knihovnice.  Ti, co přišli s dokonalým make-upem nemuseli lovit mrtvé duše, ale navlékali na nit těla pavouků a jiných potvor. Všichni soutěžící byli za svou snahu a úsilí náležitě odměněni a ti, co přišli v maskách, si vybrali i odměnu navíc.

 

LISTOPAD

Změříme 10 měst v 10 měsících3. 11. 2014 - preventivní akce na odhalování osob se skrytým diabetem

 

EKVÁDOR - srdce Jižní Ameriky - Honza Brotánek - 24. 11. 2014

Nejmenší z andských zemí, rovníkový Ekvádor, nabízí neuvěřitelnou rozmanitost: vysoké Andy se sněhem pokrytými vrcholky a několika desítkami sopek, koloniální města, tradiční indiánské trhy, historické památky z doby Inků, krásné pobřeží a Amazonský deštný prales.
Při našem putování navštívíme pobřeží Tichého oceánu a přátelské rybářské vesničky. Budeme zblízka pozorovat velryby! Vystoupáme mezi dva překrásné hřebeny And a projdeme se po dvou koloniálních městech: Quito a Cuenca. Prohlédneme si sněhem pokryté vrcholky aktivních i neaktivních sopek a na některé z nich dokonce polezeme. Navštívíme indiánský venkov a tradiční trhy. Na závěr sestoupíme do fascinující Amazonie.
Během promítání několikrát překročíme rovník, od moře vystoupáme do 6000 metrů a zažijeme teploty od +35°C do -20°C! Honza Brotánek je cestovatel, běžec a průvodce. Pravidelně jezdí do Jižní Ameriky sám i s turisty, za poznáním i dobrodružstvím. http://www.honzabrotanek.cz/promitani/


PROSINEC

Zahájení promítání filmů z festivalu Jeden svět.

11. 12. 2014  18:30 - DÁL NICIvo Bystřičan / Česká republika / 2013 / 75 min. Ani po sedmi letech se stavařům nedaří uvést do provozu pár zbývajících kilometrů dálnice D8, vedoucí chráněnou oblastí Českého středohoří směrem do Německa. Dokončení stavby blokuje série žalob občanského sdružení Děti Země, které upozorňuje na nezákonný průběh celého projektu. Místní lidé, ale vnímají situaci odlišně. Kvůli nedostavěným úsekům jim pod okny denně proudí nekonečné množství aut a kamionů a oni by se rádi dočkali klidu. Neřeší přitom, že za zpoždění stavby může v první řadě neschopnost státu dodržovat vlastní zákony. Film vypovídající o nefunkčnosti státu je rámován vizuálně působivými obrazy unikátní krajiny Českého středohoří.  http://www.jedensvet.cz/pit/filmy-materialy/31