Městská knihovna Františkovy Lázně
léčebné místo pro duši...

Akce 2017


Akce pořádané Městskou knihovnou Františkovy Lázně v roce 2017

 

LEDEN

9. 1. 2017- 18.30 - Švédská teorie lásky / Erik Gandini  /Švédsko/ 2015 / 76 min. / Vhodný od 15 let 

Švédsko se vydává za modelový příklad sociálního státu. Za kulisami novodobého ráje na zemi se ovšem odehrává překvapivé drama. V roce 1972 přišli politici s přelomovým programem „Rodina budoucnosti“. Měl stvořit moderní společnost, kde bude důraz kladen na nezávislost každého občana, jemuž ve štěstí nesmí bránit ani vztahy k dětem, partnerům či rodičům. Po čtyřiceti letech experimentu sociálního inženýrství je Švédsko zemí zpřetrhaných rodinných vazeb. Lidé často žijí sami a sami umírají, aniž někomu chybí. Přirozenou pospolitost nahrazují uměle tvořené sociální skupiny. Šokující výpověď vyprávěná formou filmové eseje.
(Film z festivalu Jeden svět)  https://www.promitejity.cz/detail-filmu/50-svedska-teorie-lasky

 

23. 1. 2016 - 18.30 - Srí Lanka - cestopisné vyprávění Jindry Papeže doprovázené fotografiemi

 

ÚNOR

13. 2. 2017 - 18.30 - Co se nenosí /Jaak Kilmi, Lennart Laberenz / Estonsko / 2015 / 58 min. 

Upcyklace je čím dál rozšířenější metoda, která dokáže využít materiál z přebytečných výrobků k vytvoření produktu vyšší hodnoty. Své kolekce podle tohoto principu vytváří i estonská módní návrhářka Reet Ausová. Využívá textil, který by běžně skončil na skládce, podobně jako další tisíce tun oblečení, které se neprodalo nebo vyšlo z módy. Při pátrání ve stopách módního průmyslu, od obchodních řetězců až k asijským velkovýrobnám, si Reet ověřuje, jak je taková nadprodukce dlouhodobě neudržitelná, jak hazarduje se zdravím lidí a neúměrně plýtvá zdroji celé planety. Reetiny ambice jsou proto opravdu vysoké: o nutnosti upcyklace chce přesvědčit vedení nadnárodních módních korporací. Je Reet bláhovým snílkem, nebo předznamenává novou éru módní produkce?
(Film z festivalu Jeden svět) https://www.promitejity.cz/detail-filmu/45-co-se-nenosi

 

14. 2. 2017 - MEZINÁRODNÍ DEN DAROVÁNÍ KNIH Oslavte s námi svátek dávání knih! Není žádné pravidlo, kam či komu knihu dát. Darovat můžete knihu novou i použitou.

 

14. 2. 2017Nekoktám, čtu! -9.00 - 12.00 -místní kolo - 3. ročník soutěže čtenářů (4. - 5. ročníky ZŠ)

 

BŘEZEN - měsíc čtenářů

6. 3. 2017 - 18.30 -10 miliard - co máte na talíři? / Valentin Thurn / Německo / 2015 / 102 min. 

Jaký způsob produkce potravin dokáže uživit rostoucí počet lidí na této planetě? Nestojí svět na rozhraní potravinové katastrofy? Režisér Valentin Thurn, jehož úspěšný film Z popelnice do lednice byl uveden na festivalu Jeden svět v roce 2012, analyticky rozebírá jednotlivé přístupy zemědělství, od mechanizovaného průmyslového způsobu přes umělou výrobu potravin po městské zahradničení na parkovacích stáních. Film servíruje různorodé pohledy ze všech koutů světa, finální rozhodnutí je však na každém z nás: jaké jídlo si na svůj talíř sami vybereme?
(Film z festivalu Jeden svět)  https://www.promitejity.cz/detail-filmu/53-10-miliard-co-mate-na-taliri

  

13.  3.  2017 - 18.30 - Týden v jiné Francii - Milan Koželuh - Poznání z třiceti cest do Francie  prostřednictvím týdenního putování. Promítání fotek a vypravování o Francouzském středohoří a Lví zátoce, jakožto nejpravdivější a nejkrásnější části Francie.

 

Dále se můžete v březnu těšit na:

VYHLÁŠENÍ ČTENÁŘSKÉ HVĚZDY 2016 - ocenění nejlepších dětských i dospělých čtenářů minulého roku.

TAJEMNOU KNIHU - půjčte si knihu, aniž byste znali její název, autora či obal….. 

FOTO SOUTĚŽ - BŘEZNOVÉ PRANOSTIKY pro děti i dospělé 

ČTENÍ PRO ŠKOLNÍ DRUŽINY -Nejlepší čtenář je babička.

VŠEZNÁLKA - vědomostní hra pro děti

a pro děti budou nachystány turnaje ve stolních hrách, kvízy a vyrábění.

 

31. 3. 2017 - Noc s Andersenem

 

DUBEN

 3. 4. 2017 - 18.30 - Papua Nová Guinea - Tomáš Kubeš 
PAPU PAPUA - za lidojedy. Dobrodružná cesta do doby kamenné za posledními lidojedy a obyvateli divoké Papuy Nové Guiney, která má přinést odpověď na jednoduchou otázku: Praktikují různé kmeny Papuy ještě kanibalismus? Během neskutečné cesty navštívíme pralesy, přebrodíme spoustu divokých řek, poznáme stromové lidi i hrůzostrašné bojovníky kmene Huli a další. Východní i západní Papua v jednom. Sopky, korálové moře, nepřístupná místa, lidé z doby kamenné, to všechno je neuvěřitelné dobrodružství bez civilizace.


27. 4. 2017 - 17.00 - 20.00 Putování po  Mongolsk- Přednáška spojená s hudebním doprovodem a ochutnávkou mongolských jídel. Akce se koná ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců Karlovarský kraj.
Představení života v Mongolsku prostřednictvím cestovatele a fotografa Davida Hainalla. Zpěv mongolských písní tradičním hrdelním zpěvem a hra na mongolský strunný nástroj.
Představení mongolských krojů a ochutnávka mongolského jídla.

 

KVĚTEN

15. 5. 2017 - 18.30 - Chebská patrácí stanice zasahuje
 
Závažné kriminální případy první republiky v západních Čechách přibližuje PhDr. Vladimír Bružeňák.


LETNÍ KINO MU-KNI

26. 5. 2017 - 21.30 - Jmenuji se Oliver Tate
Richard Ayoade / USA / Velká Británie / 2010 / 97 min. (Submarine) anglická verze - české titulky

Patnáctiletý Oliver Tate má dva cíle: zachránit manželství svých rodičů za pomoci pečlivě promyšleného plánu a přijít o panictví před svými dalšími narozeninami. Obává se, že jeho matka prožívá románek s new-age pošukem Grahamem, a tak monitoruje dění v rodičovské ložnici podle aktivity přepínače tlumených světel a falšuje sugestivní milostné dopisy matky otci. Zároveň se pokouší dvořit své spolužačce Jordaně, žhářce, která osobně dohlíží na to, co si Oliver zapisuje do svého deníku. Film vznikl podle slavné knižní předlohy Joea Dunthornea a jde o nekonvenční a podmanivý příběh o dospívání.

Na zahradě Městského muzea Františkovy Lázně.     Vstupné: 50 Kč
Za nepříznivého počasí v Městské knihovně Františkovy Lázně. 


ČERVEN

2. 6. 2017 - Pasovíní prvňáčků na čtenáře Františkovy Lázně

5. 6. 2017 - 18.30 - UGANDA - trochu jiná Afrika - Soňa Ryvolová

Už Winston Churchill ji nazval "perlou Afriky". Putování vnitrozemským státem východní Afriky s vysokou nadmořskou výškou  a množstvím velkých jezer, jako jsou Viktoriino, Albertovo  a Edwardovo nás okouzlí rozmanitostí přírodních scenérií. Navštívíme řadu Národních parků - Mgahinga, Queen Elizabeth, Murchison Falls a další. V podhůří Rwenzori se budeme toulat po úbočí strmých kopců mezi políčky a chatrčemi místních horalů.  Na jezerech budeme pozorovat  buvoly, krokodýly a neuvěřitelné množství ptactva a večer usínat ve stanu za řevu hrochů. Na savanách potkáme půvabné antilopy, komická prasata i majestátní slony a v lesích horských oblastí na trojmezí Ugandy, Rwandy a Konga  i celou řadu zástupců opičí říše - paviány, kočkodany,  guerézy a šimpanze  v jejich přirozeném prostředí. Vrcholným zážitkem je setkání s  nejvzácnějšími primáty světa, horskými gorilami v NP Bwindi. Na závěr přijdou na pořad i nejdramatičtější okamžiky výpravy, kdy šlo opravdu do tuhého!

 

 6. 6. 2017 - Soutěžní odpoledne pro ŠD při ZŠ Františkovy Lázně

 9. 6. 2017 - Pasování prvňáčků na čtenáře Libá

12. 6. 2017 - Pasování prvňáčků na čtenáře Plesná

16. 6. 2017 - Pasování prvňáčků na čtenáře Skalná


LETNÍ KINO MU-KNI

23. 6. 2017 - 21.30 - Láska všemi deseti
Régis Roinsard / Francie / 2012 / 111 min. /(Populaire) francouzská verze - české titulky

Jaro 1958, Francie. 21 letá Rose Pamphyleová žije se svým ovdovělým otcem, bručounem, který provozuje vesnický obchůdek. Rose je zasnoubená se synem místního automechanika a zdá se, že jejím údělem bude poklidný život hospodyňky. Ale po takovém životě ona netouží. Odjede do Lisieux v Normandii, kde podstoupí přijímací pohovor na místo sekretářky pojišťovací společnosti. Pohovor dopadne katastrofálně, ale Rose aspoň předvede, že umí neuvěřitelně rychle psát na psacím stroji. Pak se Rose zúčastní své první soutěže v psaní na stroji. Cesta k opravdovým trofejím je však složitá a láska ke sportu a k ženě si někdy mohou překážet.

Na zahradě Městského muzea Františkovy Lázně.     Vstupné: 50 Kč
Za nepříznivého počasí v Městské knihovně Františkovy Lázně. 


ČERVENEC

LETNÍ KINO MU-KNI

14. 7. 2017 - 21.30 - Noc na Zemi 
Jim Jarmusch / USA / 1991 / 129 min. /(Night on Earth) česká verze

Film Noc na Zemi sestává z pěti komediálních příběhů, které se odehrávají paralelně na různých kontinentech a v různých časových zónách i jazycích. Každá povídka se zaměřuje na krátký vztah, který se rozvíjí mezi řidiči a pasažéry vozů taxi, zatímco projíždějí nočními ulicemi a sdílejí interiér automobilu na cestě z bodu A do bodu B. Děj začíná za soumraku v Los Angeles a přes noční New York, Paříž a Řím pokračuje až do Helsinek, kde s koncem posledního příběhu znovu vychází slunce a zimní noc je střídána denním světlem.

Na zahradě Městského muzea Františkovy Lázně.     Vstupné: 50 Kč
Za nepříznivého počasí v Městské knihovně Františkovy Lázně. 

SRPEN

LETNÍ KINO MU-KNI

11. 8. 2017 - 21.00 - Mládí 
Paolo Sorrentino / Itálie / Francie / Švýcarsko / Velká Británie / 2015 / 118 min. /(La Giovinezza) anglická verze - české titulky

V luxusním lázeňském hotelu ve švýcarských Alpách se setkávají staří přátelé. Mezi léčebnými kúrami vzpomínají na své pestré životy hudebního skladatele a filmového režiséra a se suchým humorem komentují své chátrající tělesné schránky. Kypící život kolem nich a ostatní excentričtí hosté jim poskytují bohaté podněty k úvahám o mládí, kráse, kreativitě, zkrátka o všem, co zahání myšlenky na blízký konec. Snímek se stal vítězem Ceny diváků na MFF Karlovy Vary 2015.

Na zahradě Městského muzea Františkovy Lázně.     Vstupné: 50 Kč
Za nepříznivého počasí v Městské knihovně Františkovy Lázně. 


ZÁŘÍ

LETNÍ KINO MU-KNI

1. 9. 2017 - 20.00 -Komorná
Park Chan-Wook / Jižní Korea / 2016 / 145 min. / korejsko-japonská verze - české titulky /přístupný od 15 let

Šlechtična Hideko žije v ústraní na venkovském panství se svým strýcem a poručníkem. Chlípný strýc vychovává Hideko přísnou rukou a čeká, až dospěje, aby si ji mohl vzít a zmocnit se jejího bohatství. V domě se však objevuje podvodník, který zosnuje příchod mladé komorné Sukhui, ve skutečnosti chudé kapsářky, která mu má pomoci nebohou Hideko svést. Dobře promyšlený plán ale začíná hatit vášeň, která mezi dvěma dívkami zahoří. Brzy navíc přestává být jasné, kdo koho ve skutečnosti podvádí.

Na zahradě Městského muzea Františkovy Lázně.     Vstupné: 50 Kč
Za nepříznivého počasí v Městské knihovně Františkovy Lázně. 


4. 9. 2017 - 18.30 - Jihozápad USA -Petr Nazarov
Cestovatelské vyprávění s fotografiemi.


11. 9. 2017 - 18.30 - Vliv psychiky na lidské zdraví - Radmila Karafiátová
Přednáška o tom jak předcházet nebo se následně zbavit svých zdravotních disharmonií - jak psychických, tak i fyzických a jaké jsou skutečné příčiny nemocí.


ŘÍJEN

2. - 8. 10. 2017 - TÝDEN KNIHOVEN

Celý týden:
Amnestie dlužníků - promíjíme pokuty za pozdní vrácení.
Registrace ZDARMA na celý rok pro nové čtenáře!

 

Pro dospělé:

SPISOVATEL - TVÁŘ NEZNÁMÁ! Soutěž pro dospělé čtenáře o drobné ceny v prostorách knihovny.

2. 10. 2017 - 18.30 - Umění ve Františkových Lázních - Zbyněk Černý a Marcel Fišer představují publikaci věnovanou umění ve veřejném prostoru Františkových Lázní. Přednáška bude věnována pomníkům, pamětním deskám, hřbitovním plastikám, volným sochám či vzniku legendy spojené se sochou tzv. Františka nebo poválečným programům sochařské výzdoby lázní. 

 

Pro děti:
Vyhlášení celoroční hry pro děti LOVCI PEREL.

4. 10. 2017 - Zahájení činnosti knihovnického kroužku.

5. 10. 2017 - Čtení spisovatelky Michaely Fišarové pro školní družinu při ZŠ.

30. 10. 2017 - 14:00 - 16:00   HALLOWEENSKÉ ODPOLEDNE PRO DĚTI

Zábavné odpoledne pro děti s Halloweenskou tématikou plné her a soutěží. Akce proběhne v dětském oddělení knihovny. Na každého, kdo přijde v masce, čeká drobná odměna.

 

Pro celou rodinu:

7. 10. 2017 - 13.00-16.00  CESTA KOLEM SVĚTA ZA 1 DEN.
Soutěžní odpoledne pro děti i jejich rodiče v okolí knihovny.
Start u knihovny.

 

LISTOPAD

Pro dospělé:

6. 11. 2017 v 18.30 Život začíná po stovce -  Asa Blanck / Švédsko / 2015 / 58 minut

Švédka Dagny má svůj vlastní blog, kam denně přispívá. Píše o všedních věcech, dopisuje si se svými přáteli a sem tam projede seznamky. Večer nezřídka vyráží na párty, kde nepohrdne sklenkou šampaňského. Je hostem televizních pořadů, lidé ji poznávají na ulici. Fakt, že se blogerka Dagny narodila v roce 1912, se zdá nepodstatný. Jak sama říká, být aktivní a mít vůli učit se stále novým věcem není otázkou věku. A přestože k ní osud nebyl vždy vstřícný, neutápí se v minulosti, ale těší se na vše, co přijde. (Film z festivalu Jeden svět)  https://www.promitejity.cz/detail-filmu/58-zivot-zacina-po-stovce 


20. 11. 2017 MOROVÝ ROK 1938 – autorské čtení spojené s přednáškou a autogramiádou

Beseda s Vladimírem Bružeňákem o jeho nové knize  -  Morový rok 1938. 

Kniha se podrobně zabývá nárůstem česko-německých rozporů v oblasti Sokolovska a Karlovarska ve 30. letech, zejména pak vzrůstem henleinovského hnutí. Hlavní osou je pak vylíčení všech známých, méně známých i zcela neznámých událostí ze září 1938 v oblasti.

Knihu  bude možno po besedě zakoupit.

 

 

 

PROSINEC

 

OZVĚNY EKOFILMU 2017 - promítání - 8. prosince 2017 od 17:30

Promítání dokumentárních filmů s ekologickou tematikou.

Nesmrtelný les -  Slovensko, 2017, režie Erik Baláž, 52 minut

Konec sněhu - USA, 2016, režie Morgan Heim, 20 minut

Malí superhrdinové přírody - Německo, 2016, režie Björn Platz, 52 minut

Šedý prostor  –  Austrálie, 2016, režije Benjamin Gerbanas, 10 minut

Vstup zdarma.