Městská knihovna Františkovy Lázně
léčebné místo pro duši...

Akce 2018

Akce pořádané Městskou knihovnou Františkovy Lázně v roce 2018


LEDEN

15. ledna v 18.30 hodin - AMERIKA PO JAPONSKU - v sále městské knihovny Františkovy Lázně.

Cestovatelské vyprávění Ing. Jindřicha Papeže

Více zde

 


29. ledna v 18:30 - EPIDEMIE SVOBODY- Režie: Tereza Reichová, Hynek Reich Štětka/Česká republika/2017/67 min.

Proč je v Česku očkování povinné, když ve většině zemí západní Evropy mají rodiče právo volby? Neočkují tu doktoři děti příliš brzy? A mají vůbec čeští rodiče o očkování dostatek informací? Dokumentaristka Tereza Reichová s manželem Hynkem Reichem Štětkou hledají odpovědi na tyto a mnohé další otázky. S narozením dcery Žofky přišly obavy o její zdraví. Mladí manželé se vyzbrojují kamerou a točí vše, co by mohlo ovlivnit jejich rozhodnutí, zda dceru očkovat, nebo ne. V diskusích s pediatry, s ministerstvem zdravotnictví, s kamarády, s babičkou malé Žofky i sami mezi sebou zjišťují, že vytvořit si na celý problém jasný a dobře podložený názor není zdaleka tak jednoduché.

(Film z festivalu Jeden svět) https://www.promitejity.cz/detail-filmu/69-epidemie-svobody

 

ÚNOR

9. 2. 2018 v 17:30 - VŠE O ŽIVOTĚ PO ŽIVOTĚ

Promítání dokumentárního filmu s přednáškou režiséra Dalibora Stacha. 

Vstup zdarma.


14. února 2018 - Valentýn vs. Mezinárodní den darování knihy 

Žádné kytky a sladkosti, ale knihu z lásky. Den, kdy můžede knihou obdarovat své blízké.


19. února 2018 v 18.30 hodin – Ohrožená semínka – promítání filmu z projektu Promítej i ty.

Kousek za polárním kruhem na ostrově Špicberky stojí betonová stavba připomínající atomový kryt. Nacházejí se v ní tisíce rostlinných semen z celého světa, které jsou tu střeženy před možnými globálními krizemi. Podobných semenných bank je po celém světě několik. Každé semeno totiž v sobě koncentruje a nese minulé životní cykly přírody i člověka a je současně zárodkem budoucích. Farmáři a ostatní aktivisté se snaží uchránit poslední zbytky lokálních rostlinných variant, které ve světě geneticky modifikovaného typu zemědělství zbývají. Proti potravinářským nadnárodním gigantům se zdá jejich boj jako výkřik do tmy. Avšak kdo ví, zda tyto banky nebude lidstvo již brzy nezbytně potřebovat.

Režie: Taggart Siegel, Jon Betz / USA / 2016 / 94 min.

Více zde: https://www.promitejity.cz/detail-filmu/60-ohrozena-seminka


6. 2. 2018 a 23. 2. 2018 od 9:00 - Nekoktám, čtu!  - čtenářská soutěž pro děti 4. a 5. tříd. 


BŘEZEN

5. března 2018 v 18.30 hodin – Slyšet očima – promítání filmu z projektu Promítej i ty.

Rakousko je jedním z mála států, který uznal znakový jazyk jako další oficiální řeč pro svou zemi. I přes možnosti tlumočení se však situace tamní neslyšící komunity nedá považovat za ideální. Neslyšící politička Helene Jarmer, jedna z postav snímku, se to snaží změnit. Mladí neslyšící manželé Hagerovi přemítají, do jaké míry nedoslýchavost ovlivní život jejich čerstvě narozeného syna Emila. Studentka Ayse se snaží zvládnout vstup do svého prvního zaměstnání. Observační dokument zachycuje střípky ze životů několika neslyšících a zaměřuje se přitom na sílu a barevnost paralelního světa znakového jazyka.

Režie: Dariusz Kowalski / Rakousko / 2016 / 89 min.

Více zde: https://www.promitejity.cz/detail-filmu/59-slyset-ocima

 

6. 3. 2018 v 13:30 - Natálčin andulák - scénické čtení s výtvarnou soutěží pro ŠD při ZŠ.

 

14. 3. 2018 v 13:30 - Na stopě pravěkým záhadám - beseda pro ŠD při DDM S Ing. Radanou Sedláčkovou

 

19. března 2018 od 18:30 – Dobytí jižního hvězdnatého ráje – cestopisná přednáška astronoma a cestovatele Petra Horálka o hledání nejkrásnějšího hvězdnatého nebe na světě.

Fotogalerie

 

23. 3. 2018 v 19:00 - Noc s Andersenem - Zábavný večer pro děti s přespáním v knihovně na téma - Vesmír.

 

 

DUBEN

ZEPTEJTE SE SEXPERTA 

9. dubna 2018 v 18.30 hodin - promítání dokumentárního filmu z festivalu Jeden svět v rámci projektu Promítej i ty.

 Více zde

Fotogalerie

 

23. 4. 2018 v 18:30 - Vanuatu - Děti ráje- cestopisné povídání s Tomášem Kubešem

Výprava na nejpřátelštější místo na světě, tropický ráj s průzračným mořem a stále usměvavými obyvateli, to vše nabízí 15 zapomenutých ostrovů země Vanuatu uprostřed Pacifiku. Palmové háje, lahodné kokosy, divoké pláže, modré díry, tradiční slavnosti, setkání s duchy i výstup na magickou a stále činnou sopku Mount Yasur na ostrově Tanna. To vše je neopakovatelný ráj plný pohody, klidu a jejich neuvěřitelných obyvatel.

KVĚTEN

 21. 5. 2018 v 18:30 - Naši letci v RAF - beseda s PhDr. Danielem Švecem

Více zde

 

22. 5. 2018 v 13:30 - Bambiriáda - zábavné soutěžní odpoledne pro děti ze ŠD při ZŠ.

 

26. 5. 2018 v 9:00 - Hry bez hranic - meziknihovní soutěž pro děti, kterou letos hostí Městská knihovna v Sokolově. Tématem her je Vznik Československa. Vybrané děti dostanou příležitost reprezentovat naši knihovnu v této soutěži.

ČERVEN

11. 6. Sen o Dakaru - vypráví přímý účastník Jaroslav Šíma

Fotogalerie


15. 6. Letní kino MU-KNI - 21.30 hodin na zahradě městského muzea Františkovy Lázně

Film: LÍNÁ ZÁTOKA, 2016, režie Bruno Dumont, Francie, 122 minut, české titulky

 

Pro děti:

12. 6. 2018 - Pasování prvňáčků Libá

13. 6. 2018 - Pasování prvňáčků Skalná

14. 6. 2018 - Pasování prvňáčků Plesná

18. 6. 2018  - Pasování prvňáčků Františkovy Lázně

ČERVENEC

20. 7. 2018 - Letní kino MU-KNI - Foxtrot

Režie: Samuel Maoz / Izrael / Německo / Francie / Švýcarsko / 2017 / 113 min

Jonathan Feldman hlídá spolu s třemi dalšími mladíky opuštěný checkpoint kdesi v poušti na severu Izraele. Od četby komiksů a poslechu starého rádia je občas vyruší projíždějící automobil či velbloud, který se po cestě líně prochází sem a tam. Mladé vojáky vytrhne z nudy až nečekaná událost s fatálními následky. Jonathanovi rodiče se mezitím v Tel-Avivu snaží vyrovnat s tragickou zprávou a zjistit, co se vlastně kdesi v poušti odehrává. Snímek Foxtrot zprostředkovává surreálnou armádní zkušenost mladých vojáků a zabývá se tématy viny, ztráty a traumat, která se v izraelské společnosti přenášejí z generace na generaci. To vše originálním vypravěčským způsobem, který je prostoupen citem pro krásu, absurditou a jemným humorem. Díky svému protiválečnému vyznění vzbudil snímek ve své rodné zemi silné kontroverze.

SRPEN

10. 8. 2018 - Letní kino MU-KNI - Muž jménem Ove

Režie: Hannes Holm / Švédsko / 2015 / 116 min

Ove je tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku. Zvrat v jeho životní rutině nastává s příchodem jeho nových sousedů, mladé pákistánské rodiny, jejíž životní styl se mu zpočátku příčí. Když omylem nabourají autem do Oveho poštovní schránky, spustí tím řetězec nečekaných událostí.


31. 8. 2018 - Letní kino Mu-KNI - Film na přání - I dva jsou rodina

Hugo Gélin / Francie / Velká Británie / 2016 / 118 minut / české titulky

Vtipný a nonšalantní Samuel si užívá bezstarostný život na francouzské Riviéře. Jednoho dne ho však navštíví víkendový flirt Kristin a oznámí mu, že dítě, které drží v náručí, je jeho. Předá mu holčičku a uteče. Samuel vyráží s malou Glorií do Londýna, kde Kristin marně hledá. Nakonec mu nezbývá nic jiného než si najít práci a ve velkoměstě se usadit. Samuel se okouzlujícím způsobem pouští do výchovy malé Glorie. Během následujících osmi let se ukáže, že je nejen milující, ale i hodně netradiční táta. S humorem se vypořádává s nástrahami každodenního života osamělého Francouze v Londýně. Rodinná idylka se však záhy změní, když se zničehonic před jejich dveřmi objeví Kristin.

 

ZÁŘÍ

7. 9. 2018  od 18:00 - ABSENCE BLÍZKOSTI

Promítání filmu a diskuze s režisérem Josefem Tukou.

Hedvika (Jana Plodková) je svobodná matka tříměsíční Adélky, která prochází životní krizí. Podvědomě cítí, že má raději svého psa než vlastního potomka, a v pořádku není ani její vztah s matkou. Po období vnitřního zmatení si uvědomí, že její hlavní problém spočívá v absenci mateřské blízkosti. Když jedné noci nalezne rodičovské deníky svého zesnulého otce, kde zaznamenával rané dětství dcery, rozhodne se Hedvika jejich láskyplný obsah využít jako terapii: začne deníky intenzivně číst, jezdit na místa v nich popisovaná nebo navštěvovat příbuzné ze strany zesnulého otce. Hedvika pomalu začíná měnit vztah k sobě samotné a tím pádem i k malé Adélce. Absence blízkosti je komorní psychologické drama odehrávající se na západě Česka během jednoho z mnoha zemětřesných rojů, která jsou pro tento kraj příznačná.

Josef Tuka / Drama / Česká republika / 2017 /  65 minut

 

ŘÍJEN

1. 10. 2018 - VŠE JE V HLAVĚ

Populárně naučná přednáška o zdraví s Jarmilou Mandžukovou.

Pro děti:

6. 10. 2018 od 13.00 do 16.00 hodin - S HONZOU DO POHÁDKY

Zábavné soutěžní odpoledne pro děti a jejich doprovod.

22. 10. 2018 od 18.30 hodin - PROJEKT BABIČKA (film)

Promítání filmu z festivalu Jeden svět v rámci projektu Promítej i ty


LISTOPAD

1. 11. 2018 - HALLOWEEN V KNIHOVNĚ - od 14:00 do 16:00

Zveme všechny děti a rodiče na HALLOWEEN V KNIHOVNĚ. Akce proběhne v knihovně v dětském oddělení. Masky jsou vítané.

15. 11. 2018 - VIETNAM - život v pantoflích - tak trochu jiné cestopisné povídání s Klárou Štěpánkovou

Co se dá najít ve Vietnamu? Jejich národní motto říká, že zde na vás čeká nezávislost, štěstí a svoboda!

My jsme strávili v jižním Vietnamu skoro dva roky a dáváme jejich heslu za pravdu. Tohle všechno se tam dá najít, v doprovodu zvuků klaksonů, motorek, kol, vedra a všudypřítomného prachu.

Srdečně vás zveme na lehce inscenované, zábavné vyprávění o zemi kónických klobouků, peněz, smlouvání, kýče, imitace a rýže. Povídání o poznávání východní i své vlastní kultury, historky z cest o (ne)porozumění, jinakosti, kráse a o tom, že vietnamština se nedá naučit.

Nečekejte klasický cestopis ale psychologopis!

 

26. 11. 2018 od 18:30 – MADAGASKAR

Cestopisná beseda s horolezcem Robertem Abrhámem.

 

PROSINEC

3. 12. 2018 od 18.00 hodinDĚDICTVÍ

Odborná přednáška (šíření právního povědomí veřejnosti) na téma dědictví. Lektorka - Bc. Sonia Sudimacová.

7. 12. 2018 od 18.00 hodinHASTRMAN - promítání nového českého filmu v sále knihovny

10. 12. 2018 od 18.00 hodin - CITOVÉ POUTO - odborná přednáška na téma, které se týka každého člověka. Lektorka - Bc. Sonia Sudimacová.