Městská knihovna Františkovy Lázně
léčebné místo pro duši...

AKCE 2019

Akce pořádané Městskou knihovnou Františkovy Lázně v roce 2019


LEDEN

EKOFILM - BÍLÍ VLCI - PŘÍZRAK ARKTIDY 

14. 1. 2019 od 18:30

Dramatický a dojemný příběh věrnosti, pospolitosti a oddanosti jedné rodiny arktických vlků, která žije na nejsevernějším okraji Kanady, kde nemilosrdné arktické větry, prohánějící se tundrou, srážejí teploty na 40 stupňů pod nulou.

Režie: Oliver Goetzl, Německo, 2018, 53 min

 

FILM - PĚKNĚ BLBĚ

28. 1. 2019 od 18:30

Romantická komedie. Hrají:  Kumail  Nanjiani, Zoe Kazan, Holly Hunter a další.

Kumail je stand-up komik, příležitostný řidič Uberu a největší fanoušek Akt X. Emily studuje psychologii, má skvělý smysl pro humor a rozhodně se teď nechce vázat. Alespoň do chvíle, než vyrazí na večer stand-up komiků. Duchapřítomný Kumail Emily okamžitě padne do oka, a i když oba tvrdí opak, brzy je jasné, že nepůjde jen o záležitost na jednu noc. Nadějně se rozvíjející vztah ale naruší záhadná nemoc, která Emily uvrhne do umělého spánku. Teprve v nemocnici se potkává Kumail s jejími svéráznými rodiči, kteří se přes počáteční nedůvěru s Kumailem postupně sbližují, což generuje řadu zábavných situací.

USA / 2017 / 120 min. / režie: Michael Showalter

VSTUPNÉ: 50 Kč

 

ÚNOR

ČESKÝ FILM - TÁTOVA VOLHA

11. 2. 2019 od 18:30

Promítání českého filmu v sále Městské knihovny Františkovy Lázně.

Komedie/Drama.

Hrají:  Eliška Balzerová, Tatiana Vilhelmová, Eva Holubová , Emília Vašáryová, Hana Maciuchová, Boleslav Polívka a další.

Kostýmní výtvarnice Eva nečekaně ovdověla.  Ludvík se jí ani nestačil svěřit s tím, že kromě jejich dcery Terezy má ještě stejně starého nemanželského syna. To alespoň naznačuje pečlivě ukrytá a náhodně objevená dětská kresba. Eva je rozhodnutá nečekané odhalení velkoryse ignorovat, ale Tereza, které se vlastní život sype pod rukama, se k přízraku nevlastního bratra upne. Společně s matkou se vydávají Ludvíkovým veteránem volha GAZ 21 po stopách jeho bývalých milenek a přátel, aby o tom tajemství zjistily víc.

Režie: Jiří Vejdělek / ČR / 2018 / 90 min.

VSTUP: 50 Kč


NEKOKTÁM, ČTU! (místní kolo)

15. 2. 2019 - čtenářská soutěž pro děti ze ZŠ Františkovy Lázně


BESEDA - KAM AŽ DOJEDEŠ NA KOLOBĚŽCE?

25. 2. 2019 od 18:30 hodin

Povídání s cestovatelem Markem Jelínkem, který projel na koloběžce Jižní Ameriku.

 

BŘEZEN

STOPY VELIKÉ VÁLKY

11. 3. 2019 od 18:30

Přednáška a představení nové knihy Stopy velké válkyPhDr. Vladimírem Bružeňákem, který je spoluautorem publikace mapující pomníky 1. světové války a zajatecké tábory na území dnešního Karlovarského kraje.

 

NEKOKTÁM, ČTU! (krajské kolo)

15. 3. 2019 - čtenářská soutěž pro děti ze ZŠ Karlovarského kraje


KVĚTENA SOOSU

18. 3. 2019 od 18.30 hodin

Přednáška a představení knihy Květena na SOOSU jednoho z autorů titulu Jiřího Brabce.


PO ČEM MUŽI TOUŽÍ - ČESKÝ FILM

25. 3. 2019  v 18.30 hodin

Česká komedie režiséra Rudolfa Havlíka o tom, co se stane, když si muž myslí, že ženy to mají v životě jednodušší a osud mu umožní, aby si to vyzkoušel na vlastní kůži.  Hrají: Jiří Langmajer, Anna Polívková, Matěj Hádek, Pavla Tomicová a další.

 

NOC S ANDERSENEM

29. 3. 2019 - zábavná akce pro děti s přespáváním v knihovně.

 

DUBEN

ZÁPADNÍ AFRIKA  - beseda

8. 4. 2019 od 18:30 hodin

Cestovatelská beseda s Tomášem Kubešem – putování po územích, z nichž některá patří starým africkým kmenům, o nichž stále téměř nic nevíme.

 

LÁSKA BEZ BARIÉR - film

29. 4. 2019 od 18.30 hod.

Romantická komedie: Francie, Belgie, Česko, 2017, režie Franck Dubosc.

Jocelyn představuje přesně ten prototyp muže, který se snaží obelstít a ulovt každou ženu, která kolem něj třeba jen projde. A když jej náhodou přistihne nová sousedka Julie v situaci, kdy zrovna sedí na invalidním vozíku po matce, a chce o něj začít pečovat, jeho srdce zajásá. Repertoár svůdnických postupů si právě rozšířil o nový trik a navíc se díky němu seznámil s krásnou ženou. Ale vše se zkomplikuje, když přijme její pozvání na oběd k rodičům. Setká se zde totiž s Juliinou sestrou Florence, která sedí na vozíku. Bohužel na rozdíl od něj se nedokáže jen tak zvednout. A Jocelynovi se přihodí to, co nečekal. Beznadějně a romanticky se do Florence zamiluje. Ale jak jí má prozradit, že jim na procházku stačí jen jeden vozík?

 

KVĚTEN

6. 5. 2019 od 18:30 hodin – KŘIŠŤÁLOVÁ NOC A HISTORIE ŽIDŮ NA KARLOVARSKU

Beseda s historikem Karlovarského muzea – Lukášem Svobodou.


20. 5. 2019 od 18.30 hodin – DOKUD NÁS SVATBA NEROZDĚLÍ - FILM

Komedie / Francie / 2017 / 115 min / Režie: Eric Toledano

Francouzská komedie ze zákulisí příprav jedné svatby. Když organizujete dokonale promyšlenou, luxusní svatbu na francouzském zámečku ze 17. století, úplně si to říká o nějaký průšvih. A když se má něco pokazit, věřte tomu, že se to opravdu pokazí a nezůstane jen u toho. Profesionální svatební agentura má na nezdary celých 24 hodin a za ty se toho může stát opravdu hodně. Zvlášť když šéf agentury z přátelství zaměstná vlezlého fotografa, kterého spíš než focení zajímá svatební pohoštění, najde záskok za kapelu, pro který je „decentní zábava“ neznámým pojmem, a ženichovo půlnoční překvapení definitivně změní celou svatbu v grotesku.

 

ČERVEN

 17. 6. 2019 od 18.30 hodin – JORDÁNSKO – cestopisná beseda

O přírodních krásách Jordánska a životě tamních lidí vypráví cestovatel Jindřich Papež.


21. 6. 2019 od 21.30 hodin – NEJVĚTŠÍ SHOWMAN - MU-KNI - FILM

Letní kino na zahradě Městského muzea Františkovy Lázně

Muzikál / Životopisný / Drama / Režie: Michael Gracey / USA / 2017 / 105 min

Phineas Taylor Barnum (Hugh Jackman) je vizionář, jehož upřímné nadšení je naprosto nakažlivé. A to i v časech, kdy jeho nezlomný optimismus a energie jsou jediným bohatstvím, které zrovna má k dispozici. Barnum začíná svou životní cestu vedoucí až k hvězdnému úspěchu s naprosto prázdnou kapsou, za to však s hlavou plnou fantastických nápadů. Díky nim vytvoří a postupně sestaví fascinující show zaplněnou úžasnými žongléry, tanečníky, akrobaty, vousatými zpěvačkami, nejsilnějšími, nejmenšími i nejvyššími muži. Z jeho představení se navzdory mnohým předsudkům stává celosvětová senzace. A Barnum úspěch své show dokáže náležitě podpořit pomocí do té doby nevídané reklamní kampaně, která mu vyslouží označení „princ humbuků“ a jeho jméno se stává synonymem pro pořádně nafouknutou propagaci.

 

ČERVENEC

19. 7. 2019  od 21.30  hodin - PÍSEŇ MOŘE - MU-KNI - FILM

Letní kino na zahradě Městského muzea Františkovy Lázně

Tomm Moore / Irsko / Dánsko / Belgie / Lucembursko / Francie / 2014 / 94 minut / české titulky

 V bájné krajině starých Keltů žije na osamělém majáku otec s dcerou a synem. Život celé rodiny se obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy se ukáže, že malá dcerka je poslední z tuleních víl. Jedině ona totiž může písní moře zachránit všechny pohádkové bytosti, které proměnila v kámen čarodějnice Macha. Po vysoce ceněné animované pohádce Brendan a tajemství Kellsu (nominace na Oscara) přichází irský režisér Tomm Moore s dalším kouzelným příběhem v celovečerním filmu. Nádherně animovaný svět keltských mýtů a nadějeplné vyprávění o síle rodičovské a sourozenecké lásky vynesly mladému režisérovi nejen srovnání s největšími mistry animovaného filmu, ale také už druhou nominaci na Oscara.

 

SRPEN

9. 8. 2019  21.00 hodin -  NEJVYŠŠÍ NABÍDKA - MU-KNI - FILM

Letní kino na zahradě Městského muzea Františkovy Lázně

Giuseppe Tornatore / Itálie / 2013 / 124 minut / české titulky

Virgil Oldman je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí jej tedy považuje za výstředního génia. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů. A tak jeho život běží zcela bez emocí. Až v den jeho 63. narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými uměleckými díly. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. To se to opakuje a začíná zvláštní hra na schovávanou.


30. 8. 2019 od 20.30 hodin - MU-KNI - Film na přání diváků - DÁNSKÁ DÍVKA

Letní kino na zahradě Městského muzea Františkovy Lázně

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Belgie / USA / Dánsko / Německo / 2015 / 119 min

Režie: Tom Hooper; knižní předloha: David Ebershoff

Hrají: Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Matthias Schoenaerts a další

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou" hrou na tajemnou dánskou dívku Lili, a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný.


ZÁŘÍ

 9. 9. 2019 od 18.30 hodin - DĚKUJEME ZA DÉŠŤ

Promítání vítězného snímku Ekoflmu 2018 v rámci projektu Ozvěny ekofilmu

Režie: Julia Dahr / Keňa / Norsko / Velká Británie / 2017 / 90 min / anglicky s českými titulky

Před pěti lety Kisilu, farmář z Keni, vzal do ruky kameru, aby zachytil život své rodiny, své vesnice a škody způsobené klimatickými změnami. Když jej prudká bouře svede dohromady s norským filmařem, vidíme jeho přeměnu z otce na vůdce komunity a aktivisty na světové scéně.

 

30. 9. 2019 od 18.30 hodin - ČERNÁ A BÍLÁ / SVĚTLO NEBO TMA

Scénické čtení o tom, proč věřit nebo nevěřit. Čte herecké duo Klára Štěpánková a Robert Mára z knihy, která byla nejprve divadelní hrou, od amerického romanopisce Cormaca McCarthyho.

 

Pro děti:

Vyhlašujeme soutěž pro děti a mládež - NATOČ NEJLEPŠÍ UPOUTÁVKU NA KNIHU.

Soutěž zahajujeme 30.9. 2019 a příjem vašich videí končí 31. 10. 2019. Přihlášky a podmínky soutěže najdete v dětském oddělení naší knihovny během běžné otvírací doby.

ŘÍJEN

 21. 10. 2019 od 18.30 hodin - ŽENY V BĚHU - FILM

Režije: Martin Horský / komedie / Česko / 2019 / 93 min

Věra (Zlata Adamovská) prožila s Jindřichem báječný život a je pevně rozhodnutá splnit jeho poslední přání – zaběhnout maraton! Emancipovaná a rázná matka tří dcer v tom nevidí žádný problém. Prostě si trasu rozdělí na čtyři díly a zdolají těch více než 42 kilometrů jako rodinná štafeta. Žádná z nich sice dosud neuběhla ani metr, ale do startu přece zbývají tři měsíce a trenér Vojta (Vladimír Polívka) připravil skvělý kondiční plán. Stačí jen začít. Dcery se ovšem do běhání nehrnou. Mají úplně jiné starosti. Nejstarší Marcela (Tereza Kostková) čelí dennodenně průšvihům svých tří synů a jejich otec Karel (Ondřej Vetchý) ji už dvacet let neumí, nebo nechce, požádat o ruku. Prostřední Bára (Veronika Khek Kubařová) touží po dítěti, jenže pro něj zatím nenašla toho pravého tatínka. Její biologické hodiny bijí na poplach. A nejmladší Kačka (Jenovéfa Boková) sice chlapa má, ale ten chlap má jeden zásadní háček – manželku. Zamilovaná Kačka přesto lpí na vztahu bez budoucnosti. Je zřejmé, že dcery mají momentálně úplně jiné priority než běžecký trénink. Svérázná maminka Věra proto musí napnout všechny síly, aby rodinnou štafetu přivedla přes řadu překážek a komediálních komplikací na start Jindřichova vysněného maratonu. S běháním je to úplně stejné jako v životě. Důležité je vydržet a nevzdávat se, když cíl je na dosah.

 

LISTOPAD

Pátek 8. 11. 2019 od 18.30 hodin - ZRODILA SE HVĚZDA - FILM

Drama / Romantický / Hudební

USA / 2018 / 136 min

Režie: Bradley Cooper

Hlavní roli v dechberoucím romantickém dramatu hrají Bradley Cooper a Stefani Germanotta (Lady Gaga). Cooper ve filmu zároveň hraje hvězdu country Jacksona Mainea, který objeví neznámou talentovanou zpěvačku Ally. Když se oba vrhnou do vášnivého milostného vztahu, Jack přiměje Ally k vystupování v záři reflektorů a katapultuje ji tak ke slávě. Ale když Allyin raketový start zastíní jeho vlastní kariéru, Jack stále obtížněji nese svůj ústup z velkých pódií a o to více se potýká se svými vnitřními démony.

 

Středa 20. 11. 2019 od 18.30 hodin - NOVÝ ZÉLAND - beseda

Cestovatelská beseda s Petrem Nazarovem.

 

Pro děti:

Pátek 1. 11. 2019 od 18.00 do 19.30 hodin - STRAŠIDELNÁ CESTA

Hrůzostrašná cesta se strašidelnými a zábavnými úkoly pro děti a jejich doprovod. Akce proběhne v blízkém okolí Městské knihovny Františkovy Lázně.

 

 

PROSINEC

Pátek 6. 12. 2019 od 18.30 hodin - BEZ VĚCÍ NAD VĚCÍ - FILM

Komedie

Německo / 2018 / 111 min.

Režie: Florian David Fitz

Nejlepší přátelé Toni a Paul se na 100 dnů vzdají díky sázce všeho, co vlastní. Každý den dostanou jednu ze svých věcí zpět. Během této výzvy si možná uvědomí, že jediné, bez čeho nelze žít, je přátelství.